Adiblar xiyoboni – yoshlik va ma’naviyat maskani
Talaba-yoshlar orasida buyuk mutafakkir bobolarimiz, o‘z zamonasining eng yetuk shoir va yozuvchilari bo‘lgan adiblarning hayoti, ijodi va faoliyatini keng targ‘ib qilish  maqsadida poytaxtimiz markazidagi Adiblar xiyobonida ma’naviy-ma’rifiy tashriflar muntazam tashkil etib kelinmoqda. Andijon davlat texnika institutining bir guruh talaba-yoshlari ushbu go'zal maskanda bo'lib qaytdilar.
– Adabiyot xalqning yuragi, elning ma’naviyatini ko‘rsatadi. Bugungi murakkab zamonda odamlar qalbiga yo‘l topish, ularni ezgu maqsadlarga ilhomlantirishda adabiyotning ta’sirchan kuchidan foydalanish kerak. Ajdodlar merosini o‘rganish, buyuk madaniyatimizga munosib buyuk adabiyot yaratish uchun hamma sharoitlarni yaratamiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev
Talabalar Hazrat Navoiy bobomizning muhtasham haykali atrofida 20 dan ziyod atoqli shoir va adiblarning haykallari yaxlit me’moriy va badiiy kompozitsiyada, mantiqiy yechim asosida joylashtirilgani, ushu yerda Yozuvchilar uyushmasi uchun bino barpo etilgani ham hamohanglik kasb etgani talabalarda katta ta'surot qoldirdilar.
Bundan tashqari talabalar Adiblar xiyobonini g‘oyaviy-badiiy jihatdan yanada boyitish maqsadida Bobur, Ogahiy, Berdaq, Muqimiy, Furqat, Behbudiy, Avloniy, Cho‘lpon, Qodiriy, To‘lepbergen Qayipbergenov, Ibroyim Yusupov, Aleksandr Faynberg singari atoqli namoyandalar xotirasiga bag‘ishlangan yangi yodgorlik majmualari m,ajmuasi bilan ham yaqindan tanishdilar.

Adiblar xiyoboni – место молодости и духовности
В целях широкой пропаганды жизни, творчества и деятельности наших великих мыслителей, величайших поэтов и писателей своего времени среди студентов и молодёжи регулярно организуются духовно-просветительские экскурсии на Adiblar xiyoboniв центре нашей столицы. Группа студентов и молодёжи Андижанского государственного технического института посетила это прекрасное место.
– Литература раскрывает душу народа, его духовность. В наше непростое время необходимо использовать впечатляющую силу литературы, чтобы найти путь к сердцам людей и вдохновить их на благородные цели. Мы создадим все условия для изучения наследия наших предков, для создания великой литературы, достойной нашей великой культуры, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Глубокое впечатление на студентов произвело то, что вокруг величественного памятника нашему деду Хазрату Навои в целостную архитектурно-художественную композицию, основанную на логическом решении, размещены более 20 памятников известным поэтам и писателям, а также на этом месте возведено здание Союза писателей, что также произвело на них гармоничное впечатление.
Кроме того, в целях дальнейшего идейно-художественного обогащения Аллеи писателей, студенты также ознакомились с комплексом новых мемориальных комплексов, посвященных памяти таких выдающихся деятелей, как Бабур, Огахи, Бердак, Мукими, Фуркат, Бехбудий, Авлоний, Чолпон, Кадырий, Толепберген Кайыпбергенов, Иброим Юсупов, Александр Файнберг.