Prezident Shavkat Mirziyoyevga tashqi mehnat migratsiyasi bozori geografiyasini kengaytirish va fuqarolarni yuqori daromadli ish o‘rinlariga tayyorlash chora-tadbirlari taqdimot qilindi.
Unga ko‘ra, quyidagi tashabbuslar va yangiliklar ilgari surildi:
“Kasb plyus til” loyihasi doirasida Germaniya, Koreya va Yaponiya kompaniyalari bilan hamkorlikdagi qo‘shma o‘quv loyihalari soni 20 taga, qamrovi esa 10 ming nafarga yetkaziladi;
Maqsadli tayyorlash markazi Toshkent shahrida 12 ta kasb va 7 ta tilga o‘qitadigan, 600 o‘rinli kampusga ega zamonaviy majmua sifatida tashkil etiladi;
Moliyaviy yengilliklar tizimi orqali chet tilini o‘rganish xarajatlarining 50 foizi, kasbiy malaka imtihoni xarajatlari esa to‘liq qoplab beriladi va mablag‘lar to‘g‘ridan to‘g‘ri fuqaroning o‘ziga beriladi;
Tibbiyot va qurilish yo‘nalishlarida hamshiralarni xalqaro imtihonlarga tayyorlaydigan maxsus kurslar hamda ishchi mutaxassislar malakasini baholash markazlari faoliyati kengaytiriladi;
Mavsumiy ish yo‘nalishlari bo‘yicha AQSh, Buyuk Britaniya, Fransiya va Italiya kabi davlatlar bilan imzolangan yangi xalqaro bitimlar asosida agrar va turizm sektorlarida hamkorlik kuchaytiriladi;
Raqamli yechimlar doirasida “Xorijda ish” platformasiga sun’iy intellekt texnologiyalari joriy etilib, ish beruvchilar va aholi uchun tezkor hamda qulay aloqa mexanizmlari yaratiladi;
Huquqiy va ijtimoiy himoya choralari kuchaytirilib, 37 ta davlatda yurtdoshlarimizning hayot tarzi doimiy monitoring qilinadi hamda ularga moddiy va huquqiy yordam ko‘rsatish tizimi takomillashtiriladi;
Migratsiya agentligi islohoti natijasida agentlik nafaqat tashqi migratsiya, balki ichki mehnat bozorini ham sifatli kadrlar bilan ta’minlaydigan muhim bo‘g‘inga aylanadi.
Davlatimiz rahbari takliflarni ma’qullab, sohani raqamlashtirish va fuqarolar xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha mas’ullarga aniq topshiriqlar berdi.

Президенту Шавкату Мирзиёеву был представлен доклад о мерах по расширению географии внешнего рынка трудовой миграции и подготовке граждан к высокооплачиваемым рабочим местам.
По его словам, были выдвинуты следующие инициативы и нововведения:
В рамках проекта «Профессия плюс язык» количество совместных проектов обучения с немецкими, корейскими и японскими компаниями будет увеличено до 20, а охват – до 10 тысяч человек;
В Ташкенте будет создан целевой учебный центр – современный комплекс с кампусом на 600 мест, обеспечивающий обучение по 12 профессиям и 7 языкам;
В рамках системы финансовых поощрений будет покрываться 50% стоимости изучения иностранного языка, а стоимость квалификационного экзамена будет полностью возмещаться, при этом средства будут перечисляться непосредственно самому гражданину;
Будут расширены специальные курсы подготовки медицинских сестер к международным экзаменам в медицинской и строительной сферах, а также центры оценки квалификации работающих специалистов;
Будет укреплено сотрудничество в агропромышленном и туристическом секторах на основе новых международных соглашений, подписанных с такими странами, как США, Великобритания, Франция и Италия, о сезонной работе;
В рамках цифровых решений в платформу «Работа за границей» будут внедрены технологии искусственного интеллекта, создающие быстрые и удобные механизмы связи между работодателями и населением;
Будут усилены меры правовой и социальной защиты, будет осуществляться постоянный мониторинг образа жизни наших соотечественников в 37 странах, а также совершенствоваться система предоставления им материальной и юридической помощи;
В результате реформы Миграционное агентство станет важным звеном, обеспечивающим высококвалифицированными кадрами не только внешнюю миграцию, но и внутренний рынок труда.
Глава государства утвердил предложения и дал конкретные указания ответственным за цифровизацию сектора и обеспечение безопасности граждан.