Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi tizimi xodimlari oʻrtasida sogʻlom turmush tarzini targʻib etish maqsadida sportning futbol turi boʻyicha oʻtkazilgan “Vazir kubogi” musobaqasi yuqori saviyada oʻz nihoyasiga yetdi.
Musobaqaning hal qiluvchi yarim final, uchinchi oʻrin hamda final bahslari “Vazirlik-1”, “Raqamli taʼlim va sunʼiy intellektni rivojlantirish markazi”, “Oliy ta’limni rivojlantirish va global hamkorlik markazi” hamda “Talaba va oʻquvchilarning ijtimoiy faolligini oshirish markazi” jamoalari oʻrtasida kechdi.
Musobaqaning final bosqichiga “Vazirlik-1” hamda “Oliy taʼlimni rivojlantirish tadqiqotlari markazi” jamoalari yetib keldi. Murosasiz va qizgʻin oʻtgan bahsda Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligining 1-jamoasi 2:1 hisobida gʻalaba qozonib, musobaqaning mutlaq gʻolibiga aylandi. “Oliy ta’limni rivojlantirish va global hamkorlik markazi” jamoasi 2-o‘rinni, “Raqamli taʼlim va sunʼiy intellektni rivojlantirish markazi” jamoasi 3-o‘rinni qo‘lga kiritdi.
Turnir yakunida gʻolib va sovrindorlarni taqdirlash marosimi oʻtkazildi. Unda Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri Qoʻngʻirotboy Sharipov ishtirok etib, jamoalarni koʻrsatgan chiroyli va murosasiz oʻyinlari bilan qutladi. Musobaqada faollik ko‘rsatgan ishtirokchilarga esdalik sovg‘alari, g‘oliblarga diplom hamda qimmatbaho sovg‘alar topshirildi.

Футбольный турнир «Кубок Вазира», проводимый с целью популяризации здорового образа жизни среди сотрудников Министерства высшего образования, науки и инноваций, завершился на высоком уровне.
Решающие полуфинальные, матчи за третье место и финальные игры турнира прошли между командами «Вазирлик-1», «Центр развития цифрового образования и искусственного интеллекта», «Центр развития высшего образования и глобального сотрудничества» и «Центр повышения социальной активности студентов и школьников».
В финальную стадию соревнований вышли команды «Вазирлик-1» и «Центр развития исследований в области высшего образования». В напряженном и упорном матче 1-я команда Министерства высшего образования, науки и инноваций одержала победу со счетом 2:1 и стала абсолютным победителем турнира. 2-е место заняла команда «Центр развития высшего образования и глобального сотрудничества», а 3-е — команда «Центр развития цифрового образования и искусственного интеллекта».
В конце турнира состоялась церемония награждения победителей и призеров. На церемонии присутствовал министр высшего образования, науки и инноваций Кунгиротбой Шарипов, который поздравил команды с прекрасным и бескомпромиссным выступлением. Участникам, проявившим активность в соревнованиях, были вручены памятные сувениры, а победителям — дипломы и ценные призы.