“Ilhom” mukofoti shoir va yozuvchilarning hayoti hamda ijodini o‘rganish, ularning asarlarini tarjima qilish, shu asosda tadqiqotlar o‘tkazish, kino va sahna asarlari yaratish kabi maʼnaviy-maʼrifiy, ilmiy-ijodiy jarayonlarda eng yuqori natijalarga erishgan iqtidorli yoshlarni munosib rag‘batlantirish maqsadida har yili doimiy tarzda o‘tkazib kelinadi.
Bugun Talaba va o‘quvchilarning ijtimoiy faolligini oshirish markazida (https://t.me/yoshlareduuz) mazkur tanlovning saralash, ya’ni oliy ta’lim tashkiloti bosqichida eng yuqori ballga baholangan ishtirokchilarning hujjatlari va amaliy ishlari Respublika ishchi guruhi tomonidan o‘rganib chiqilib, shaffof va adolat mezonlari asosida baholanmoqda.
“Ilhom” mukofoti g‘olib va sovrindorlarini taqdirlash har yili Adiblar xiyoboni ochilgan kun – 20-mayda “Katta adabiyot bayrami” haftaligi doirasida amalga oshiriladi

Премия "Ильхом" ежегодно проводится на постоянной основе с целью достойного поощрения талантливой молодежи, достигшей наивысших результатов в духовно-просветительских, научно-творческих процессах, таких как изучение жизни и творчества поэтов и писателей, перевод их произведений, проведение исследований на этой основе, создание кино-и сценических произведений.
Сегодня в Центре повышения социальной активности студентов и воспитанников (https://t.me/yoshlareduuz) документы и практические работы участников, получивших наивысшие баллы на этапе отбора, то есть на этапе организации высшего образования, изучаются республиканской рабочей группой и оцениваются на основе критериев прозрачности и справедливости.
Награждение победителей и призеров премии ”Ильхом“ проводится ежегодно в день открытия Аллеи писателей – 20 мая в рамках Недели” большой праздник литературы