Bugun O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi Talaba va o‘quvchilarning ijtimoiy faolligini oshirish markazi, Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universiteti hamda University of Business and Science hamkorligida “Vatan ravnaqi, tinchligi va himoyasi yo‘lidagi qahramonlik unutilmaydi” mavzusida ilmiy-amaliy anjuman bo‘lib o‘tdi.
Anjumanni Talaba va o‘quvchilarning ijtimoiy faolligini oshirish markazi bo‘lim boshlig‘i Muhabbat Mirsoliyeva kirish so‘zlari bilan ochildi. Ular o‘z nutqlarida Ikkinchi jahon urushi yillarida xalqimiz ko‘rsatgan jasorat, g‘alabaga qo‘shgan hissasi, urush qatnashchilariga ko‘rsatilayotgan e’tibor va Prezidentimiz rahbarligida bu borada amalga oshirilayotgan islohotlar haqida to‘xtalib o‘tdilar. Anjumanda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi Ilm-fan va innovatsion faoliyatni rivojlantirish boshqarmasi Bazarov Otabek Xasanboyevich ham ishtirok etdilar.
Anjumanda ishtirokchilar Ikkinchi jahon urushining salbiy oqibatlari, urush qatnashchilarining jasorati, front ortida mehnat qilgan faxriylarning xizmatlari, bugungi kunda urush qatnashchilari va ularga tenglashtirilgan fuqarolarga yaratilayotgan imkoniyatlar, yoshlar ongida vatanparvarlik ruhini shakllantirish kabi mavzularni keng muhokama qilishdi.
Tadbir ikki qismdan iborat bo‘lib, dastlab yalpi majlis bo‘lib o‘tdi. Majlis kun tartibidan quyidagi yetti ta muhim ma’ruza o‘rin oldi:
A. Kurganov, filologiya fanlari doktori, dotsent (Ichki ishlar vazirligi akademiyasi) — “Xotira — muqaddas, qadr — aziz”;
B. Absattorov, falsafa fanlari bo‘yicha falsafa doktori, dotsent (University of Business and Science) — “Yoshlar tafakkurida tarixiy xotirani mustahkamlashning ijtimoiy-falsafiy asoslari”;
A. Ashurov, filologiya fanlari doktori, professor, falsafa fanlari bo‘yicha falsafa doktori, dotsent (University of Business and Science) — “O‘zbekistonda 9-mayni Xotira va qadrlash kuni sifatida nishonlashning ijtimoiy-falsafiy ahamiyati”;
M. Raxmanova, tayanch doktorant (O‘zbekiston Fanlar akademiyasi Tarix instituti) — “Ikkinchi jahon urushi davrida O‘zbekistonga majburiy ko‘chirilgan xalqlar”;
S. Jumayev, “O‘zbekiston belgisi” ko‘krak nishoni sohibi (Shayxontohur tumani 169-sonli umumiy o‘rta ta’lim maktabi) — “O‘zbekistonda xotira madaniyatini shakllantirishda ommaviy axborot vositalarining o‘rni”;
G. Esonaliyeva, talaba, Navoiy nomidagi Davlat stipendiyasi sohibasi (Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universiteti) — “Yoshlarni harbiy-vatanparvarlik ruhida tarbiyalash — mamlakat taraqqiyoti va farovonligining asosidir”;
N. Ergasheva, talaba, Zulfiya nomidagi davlat mukofoti sohibasi (Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universiteti) — “Xotira madaniyatida XXI asr adabiyotining o‘rni”.
Anjuman ikkinchi qismda 4 ta sho‘baga bo‘linib davom etdi:
“9-may — Xotira va qadrlash kunining tarixiy-ma’naviy ahamiyati”;
“Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari jasoratining ilmiy-nazariy tahlili”;
“O‘zbekistonda xotira madaniyatini shakllantirishda adabiyot, san’at va ommaviy axborot vositalarining o‘rni”;
“Yoshlar ongida tarixiy xotirani mustahkamlashda ta’lim tizimining roli”.
Ushbu sho‘balarda 100 dan ortiq ma’ruzalar tinglandi va dolzarb ilmiy, tarixiy va ma’naviy mavzular yuzasidan sermazmun muhokamalar bo‘lib o‘tdi.
Tadbir yakunida taniqli shoirlar, yozuvchilar va olimlarning ijodiy chiqishlari ishtirokchilarga katta taassurot qoldirdi. Anjuman ishtirokchilari tomonidan bildirilgan taklif va mulohazalar asosida yosh avlod qalbida tarixiy xotira va vatanparvarlik tuyg‘ularini yanada mustahkamlash yo‘nalishida takomillashtirilgan tavsiyalar ishlab chiqildi.

Министерством высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан совместно с Центром повышения социальной активности студентов и учащихся, Национальным университетом Узбекистана имени Мирзо Улугбека и Университетом бизнеса и науки была проведена научно-практическая конференция на тему “героизм во имя процветания, мира и защиты Отечества не забывается”.
Конференция открылась вступительным словом заведующей отделом Центра повышения социальной активности студентов и учащихся Любови мирсолиевой. В своих выступлениях они рассказали о мужестве, проявленном нашим народом в годы Второй мировой войны, о вкладе в победу, о внимании, оказываемом ветеранам войны, о проводимых в этом направлении реформах под руководством нашего президента. В конференции также принял участие начальник управления развития науки и инновационной деятельности Министерства высшего образования, науки и инноваций Базаров Отабек хасанбаевич.
Участники конференции широко обсуждали такие темы, как негативные последствия Второй мировой войны, мужество участников войны, заслуги ветеранов, трудившихся за фронтом, возможности, которые создаются сегодня для ветеранов войны и приравненных к ним граждан, формирование патриотического духа в сознании молодежи.
Мероприятие состояло из двух частей, и сначала было пленарное заседание. В повестку дня заседания вошли следующие семь важных докладов:
A. Курганов, доктор филологических наук, доцент (академия МВД) — ”Память — святая, достойная";
Б. Абдусатторов, доктор философских наук, доцент (University of business and Science) — “Социально-философские основы укрепления исторической памяти в мышлении молодежи”;
A. Ашуров, доктор филологических наук, профессор, доктор философских наук, доцент (University of business and Science) — “Социально-философское значение празднования 9 мая как Дня памяти и признательности в Узбекистане”;
M. Рахманова, базовый докторант (Институт истории Академии наук Узбекистана) — “Народы, насильственно переселенные в Узбекистан во время Второй мировой войны”;
S. Жумаев, обладатель нагрудного знака” знак Узбекистана “(средняя общеобразовательная школа № 169 Шайхантахурского района)-”Роль СМИ в формировании культуры памяти в Узбекистане";
G. Эсоналиева, студентка, обладательница государственной стипендии имени Навои (Национальный университет Узбекистана имени Мирзо Улугбека) — “Военно-патриотическое воспитание молодежи — основа развития и благополучия страны”;
N. Эргашева, студентка, лауреат Государственной премии имени Зульфии (Национальный университет Узбекистана имени Мирзо Улугбека) — “Роль литературы XXI века в культуре памяти”.
Конвенция продолжилась во второй части, разделенной на 4 филиала:
”Историко-духовное значение Дня памяти и почитания 9 мая";
”Научно-теоретический анализ подвига участников ВОВ";
”Роль литературы, искусства и средств массовой информации в формировании культуры памяти в Узбекистане";
”Роль системы образования в укреплении исторической памяти в сознании молодежи".
В этих отделениях было прочитано более 100 лекций и проведены плодотворные дискуссии на актуальные научные, исторические и духовные темы.
В завершение мероприятия большое впечатление на участников произвели творческие выступления известных поэтов, писателей и ученых. На основе предложений и соображений, высказанных участниками конференции, были выработаны доработанные рекомендации по дальнейшему укреплению исторической памяти и патриотических чувств в сердцах подрастающего поколения.