Bugun,kuni erta tongdan Buxoro davlat universitetida "Bir Vatan, bir el, bir bayroq" shiori ostida ommaviy yurish marafoni o‘tkazildi.
Sog‘lom turmush tarzini keng targ‘ib qilish hamda "Sog‘lom inson — sog‘lom millat" g‘oyasini umummilliy harakatga aylantirish maqsadida tashkil etilgan ushbu tadbirda universitet rektori, professor Obidjon Xamidov boshchiligidagi jamoa — professor-o‘qituvchilar, ishchi-xodimlar hamda talaba-yoshlar faol ishtirok etishdi.
Universitetning asosiy binosi oldidan start olgan marafonda ishtirokchilar belgilangan masofani ko‘tarinki ruhda bosib o‘tdilar. Mazkur tadbir nafaqat jismoniy salomatlikni mustahkamlashga, balki jamoada ahillik va vatanparvarlik tuyg‘ularini yanada yuksaltirishga xizmat qildi.
Eslatib o‘tamiz, mamlakatimizda aholi salomatligini asrash va ommaviy sportni rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan islohotlar doirasida BuxDUda ham tizimli ravishda sport tadbirlari va sog‘lomlashtirish aksiyalari o‘tkazib kelinmoqda.

Марафон здоровья и солидарности в БухДУ: «Под одним флагом — 5000 шагов!»
Сегодня, 23 марта, с раннего утра в Бухарском государственном университете прошел массовый марш-марафон под девизом "одна Родина, одна страна, один флаг".
В мероприятии, организованном с целью популяризации здорового образа жизни и превращения идеи "здоровый человек — здоровая нация" в общенациональное движение, активное участие приняли профессорско — преподавательский состав, сотрудники и студенчество во главе с ректором университета, профессором Абиджоном Хамидовым.
Стартовав перед главным корпусом университета, участники марафона с энтузиазмом преодолели заданную дистанцию. Это мероприятие не только способствовало укреплению физического здоровья, но и способствовало дальнейшему укреплению командного духа и патриотизма.
Напомним, что в рамках проводимых в стране реформ по сохранению здоровья населения и развитию массового спорта в Бухду также систематически проводятся спортивные мероприятия и оздоровительные акции.