Qoraqalpog‘istonda “Talabalar bahori” festivali bo‘lib o‘tmoqda!
Ayni kunlarda oliy ta’lim tashkilotlari talabalari o‘rtasida Qoraqalpog‘iston Respublikasida “Talabalar bahori” festivali o‘tkazilmoqda. Festivalga respublikamizning barcha hududlaridagi oliy ta’lim tashkilotlaridan 250 ga yaqin faol talaba-yoshlar tashrif buyurgan.
Festivalning birinchi kunida talaba-yoshlar Mo‘ynoq tumaniga sayohat qilib, “Kemalar qabristoni”, Orol dengizi tarixi muzeyiga tashrif buyurdilar. Nukus shahridan 220 kilometr masofada joylashgan ushbu manzilga sayohat unutilmas taassurotlar ulashdi. Ishtirokchilar sayohat orqali o‘zida ko‘p yillik tarixni saqlayotgan ulkan kemalarni tomosha qilib, Orol dengizi tarixi bilan yaqindan tanishishdi.
Mo‘ynoq sayohatidan so‘ng, Qoraqalpoq davlat universitetida “Sumalak sayli” tashkil etildi. Shuningdek, festival doirasida Nukusga tashrif buyurgan barcha ishtirokchilar o‘rtasida “Zakovat Quiz” intellektual o‘yini o‘tkazildi. Unda 20 ga yaqin jamoalar o‘zaro bellashdi.
Bugun festival Nukus davlat pedagogika institutida “Mirzo Ulug‘bek vorislari” respublika maqolalar va insholar tanlovining final bosqichi hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi barcha oliygohlarda Navro‘z sayllari, madaniy-ma’rifiy tadbirlar bilan davom etmoqda.

В Каракалпакстане проходит фестиваль «Студенческая весна»!
В эти дни среди студентов высших учебных заведений в Республике Каракалпакстан проходит фестиваль «Студенческая весна». В мероприятии принимают участие около 250 активных студентов из всех регионов нашей республики.
В первый день фестиваля студенты отправились в Муйнакский район, где посетили «Кладбище кораблей» и Музей истории Аральского моря. Эта поездка, расположенная в 220 километрах от города Нукус, подарила участникам незабываемые впечатления. Участники смогли увидеть огромные корабли, хранящие в себе многолетнюю историю, а также ближе познакомиться с историей Аральского моря.
После поездки в Муйнак в Каракалпакском государственном университете было организовано мероприятие «Сумаляк сайли». Кроме того, в рамках фестиваля среди всех участников, прибывших в Нукус, была проведена интеллектуальная игра «Zakovat Quiz», в которой соревновались около 20 команд.
Сегодня фестиваль продолжился в Нукусском государственном педагогическом институте — проходит финальный этап республиканского конкурса статей и эссе «Наследники Мирзо Улугбека», а также праздничные мероприятия, посвящённые Наврузу, культурно-просветительские программы во всех высших учебных заведениях Республики Каракалпакстан.