Homilador talaba-qizlar va yosh onalar uchun “ikkinchi imkoniyat” — ta’lim uzviyligi ta’minlanadi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Ayollar va bolalar huquqlarining himoyasini kuchaytirish hamda ularga nisbatan tazyiq va zo‘ravonlik holatlarining oldini olish bo‘yicha qo‘shimcha tashkiliy-huquqiy choralar to‘g‘risida”gi farmoni  (https://president.uz/oz/lists/view/8982)(PF–33-son, 03.03.2026-y.) qabul qilindi.
šŸ”°Unga ko‘ra, 2026/2027-o‘quv yilidan boshlab homilador talaba-qizlar hamda 3 yoshgacha bo‘lgan farzand tarbiyasi bilan shug‘ullanuvchi talabalar uchun oliy ta’lim olishda qo‘shimcha imkoniyatlar yaratiladi.
ā˜‘ļø 2026/2027-o‘quv yilidan boshlab:
šŸ”˜kursdan kursga qolgan yoki talabalar safidan chiqarilgan shaxslarga, istisno tariqasida, fanlar farqini qayta o‘zlashtirish sharti bilan o‘qishni davom ettirish imkoniyati yaratiladi;
šŸ”˜ fanlar farqini mustaqil o‘zlashtirish uchun qo‘shimcha muddat beriladi hamda zarur tashkiliy va akademik shart-sharoitlar ta’minlanadi.
ā–¶ļø Shuningdek, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi uch oy muddatda Vazirlar Mahkamasiga quyidagi takliflarni kiritadi:
āž– homilador talaba-qizlar yoki 3 yoshgacha bo‘lgan farzand tarbiyasi bilan shug‘ullanuvchi talabalarga akademik ta’til davrida, ularning xohishiga ko‘ra, masofaviy ta’lim shaklida o‘qishni davom ettirish imkoniyatini yaratish;
āž–masofaviy ta’lim yo‘nalishlari va qabul ko‘rsatkichlarini kengaytirish orqali mazkur toifadagi talabalar uchun qo‘shimcha qulayliklar yaratish;
āž– akademik ta’tilga chiqqan, kursdan kursga qolgan yoki talabalar safidan chiqarilgan homilador talaba-qizlar hamda yosh onalar bo‘yicha alohida statistik ma’lumotlar yuritish.

«Второй шанс» для беременных студенток и молодых мам — будет обеспечена преемственность образования
Указ Президента Республики Узбекистан "О дополнительных организационно-правовых мерах по усилению защиты прав женщин и детей и предупреждению случаев притеснений и насилия в отношении них" (https://president.uz/oz/lists/view/8982) (выпуск ПФ–33 от 03.03.2026.) был принят.
♦ Начиная с 2026/2027 учебного год с 2026/2027 учебного года будут созданы дополнительные возможности для получения высшего образования беременными студентками и студентками, воспитывающими детей в возрасте до 3 лет.
♦ Начиная с 2026/2027 учебного года:
🔘Студентам, оставшимся на курсе или исключенным из числа студентов, в исключительных случаях предоставляется возможность продолжить обучение при условии повторного изучения разницы в дисциплинах;
🔘 Будет предоставлен дополнительный срок для самостоятельного освоения разницы в дисциплинах и созданы необходимые организационные и академические условия.
▶️ Кроме того, Министерство высшего образования, науки и инноваций в течение трех месяцев внесет в Кабинет Министров следующие предложения:
➖ предоставить возможность беременным студенткам или студенткам, воспитывающим детей в возрасте до 3 лет, продолжить обучение в форме дистанционного обучения в период академического отпуска по их желанию;
➖создать дополнительные удобства для данной категории студентов за счет расширения направлений дистанционного обучения и показателей приема;
➖ ведение отдельной статистики по беременным студенткам и молодым мамам, находящимся в академическом отпуске, оставшимся на курсе или отчисленным из числа студентов.