Gender tenglik bo‘yicha Respublika Ishchi guruhi tomonidan audit o‘tkazildi.
Xotin-qizlarning jamiyatdagi rolini oshirish, gender tenglik va oila masalalariga bag‘ishlangan Respublika komissiyasining 14-sonli bayonnomasi hamda Vazirlikning 2025-yil 28-oktabrdagi 01/15-4562-sonli xatiga muvofiq, joriy yilning 3–4 dekabr kunlari Talaba va o‘quvchilarning ijtimoiy faolligini oshirish markazida Respublika Ishchi guruhi tomonidan genderga oid audit o‘tkazildi.
O‘rganish davomida Ishchi guruh tomonidan O‘zbekiston Respublikasining “Xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlar kafolatlari to‘g‘risida”gi Qonun ijrosi bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar, jumladan xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq va imkoniyatlarni ta’minlash, zaruriy mehnat sharoitlarini yaratish, ularni qo‘llab-quvvatlash yo‘nalishlaridagi faoliyat holati o‘rganildi.
Mazkur audit jarayoni gender tenglikni ta’minlash, xotin-qizlar faolligini yanada oshirish hamda tashkilotlarda qulay va inklyuziv mehnat muhitini yaratishga xizmat qiladi.
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 33 yilligi munosabati bilan “Konstitutsiya ko‘chasi” tashkil etildi.

В соответствии с протоколом №14 Республиканской комиссии по повышению роли женщин в обществе, вопросам гендерного равенства и семьи, а также письмом Министерства от 28 октября 2025 года №01/15-4562, 3–4 декабря текущего года в Центре повышения социальной активности студентов и учащихся был проведён гендерный аудит Республиканской рабочей группой.
В ходе изучения рабочая группа рассмотрела состояние выполняемой работы по реализации Закона Республики Узбекистан «О гарантиях равных прав и возможностей для женщин и мужчин», в частности деятельность, направленную на обеспечение равных прав и возможностей для женщин и мужчин, создание необходимых условий труда и поддержку сотрудников.
Данный процесс аудита служит укреплению гендерного равенства, повышению активности женщин, а также созданию благоприятной и инклюзивной рабочей среды в организациях.