Oliy ta’lim muassassalarida faoliyat yuritayotgan tyutorlar uchun Talaba va o‘quvchilarning ijtimoiy faolligini oshirish markazida tashkil etilgan navbatdagi malaka oshirish kurslarining Yakuniy suhbat jarayonlari bo‘lib o‘tmoqda.
Bunda kurs tinglovchilari tomonidan oliy ta’lim mussassalarida talaba-yoshlar bilan ishlashning samarali yo‘llari, ularning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish, ma’naviy-ma’rifiy, ijodiy sohadagi ishlarni takomillashtirish bo‘yicha taqdimotlar amalga oshirildi. Taqdimotlarda tyutorlar o‘zlarining ilg‘or ish tajribalari va mavjud muammolarni bartaraf etish borasidagi takliflari bilan o‘rtoqlashdilar.
Kurs yakunidagi taqdimotlar soha mutaxassislari hamda tajribali amaliyotchilardan tashkil topgan Yakuniy nazorat komissiyasi a’zolari, jumladan Markaz direktori, professor A.Akramov, bo‘lim boshlig‘i, professor M.Mirsoliyeva, professor R.Xudayberganov, B.Sodiqjanovlar tomonidan baholab borildi.

Для тьюторов, работающих в высших учебных заведениях, проходят заключительные собеседования очередных курсов повышения квалификации, организованных в Центре повышения социальной активности студентов и воспитанников.
При этом слушателями курсов были проведены презентации о эффективных способах работы со студентами-молодежью в высших учебных заведениях, содержательной организации их досуга, совершенствовании работы в духовно-просветительской, творческой сфере. В презентациях тьюторы делились своим передовым опытом работы и предложениями по устранению существующих проблем.
Презентации по завершении курса были подготовлены членами итоговой контрольной комиссии, состоящей из специалистов отрасли, а также опытных практиков, в том числе директором Центра профессором А.Акрамов, заведующий кафедрой профессор М.Мирсолиева, профессор Р.Худайберганов, Б.Его оценили Садыковы.